صفحه اصلي         نحوه تماس با ما        نقشه سايت

 
 

درباره تهک

با توجه به سياست هاي محوري سازمان هواشناسي كشور مبني بر كاربردي نمودن داده ها و اطلاعات در جامعه و بر اساس سياست جديد و طرح راهبردي (۱۳۹۹-۱۳۹۳)، طرح تهك (توسعه هواشناسي كاربردي) در سازمان هواشناسي كشور راه اندازي گرديد. اين طرح درحقيقت يك پل ارتباطي مطمئن، پايدار و هميشگي بين سازمان وكاربران نهايي خواهد بود يا به عبارتي ارتباط بي واسطه با كاربر نهايي در جهت كاربردي نمودن داده ها و اطلاعات و محصولات هواشناسي مي باشد .

داده در سازمان هواشناسي كشور براي تبديل شدن به اطلاعات، دانش، فهم و خرد، مسير طولاني را در كمترين زمان ممكن طي نموده تا از ديده باني و اندازه گيري داده ها در ايستگاه هاي هواشناسي سراسر كشور و انتقال به مراكز استان ها و انجام فرآيندهاي اوليه به مركز داده سازمان هواشناسي انتقال يابد.در ادامه پس از پايش و پردازش در ابر رايانه ها و تلفيق با ساير داده هاي بين المللي و بهره گيري از مدل ها و نظريه هاي معتبر و تجربه كارشناسان تبديل به محصولات هواشناسي اعم از انواع‌ پيش‌بيني‌هاي جوي، اطلاعات‌ جوي و اقليمي پايه مانند دما، رطوبت،فشار، تابش‌ خورشيد، سمت و سرعت باد و ... نقشه هاي روزانه سطوح فوقاني و سطخ زمين، محصولات هواشناسي هوانوردي ، محصولات هواشناسي دريايي، تصاوير دريافتي رادار و ماهواره، محصولات هواشناسي كشاورزي و ...گرديده كه همه و همه در يك جمله در اختيار توسعه پايدار در سطح ملي و منطقه اي قرار مي گيرد .

بر اين اساس سازمان هواشناسي كشور متولي اندازه گيري و جمع آوري پارامترهاي سطح زمين و عمق محدود خاك، سطوح فوقاني جو اعمم از دما، رطوبت، سمت و سرعت باد و ... و نيز آلاينده هاي جوي بوده كه علاوه بر ارائه گزارشات مربوطه، قابليت پيش بيني اين پارامترها را در بازه هاي زماني كوتاه مدت و ميان مدت را داشته كه و اين وجه تمايز سازمان هواشناسي كشور با ساير سازمان هاي مشابه در اين امر مي باشد.

سازمان هواشناسي در طي ساليان متمادي بر اساس رسالت خود، محصولات هواشناسي را از طريق سازمان ها و دستگاه هاي مرتبط با اين سازمان به جامعه ارائه نموده ولي با سياست هاي محوري سازمان در سالهاي اخير تصميم بر ارائه محصولات هواشناسي به عموم جامعه و مردم گرديده كه اين مسئله در طرح تهك سازمان مستتر و عيان گرديده و به عنوان رسالت اين طرح مطرح مي باشد .

 

انواع تهک 

  1. تهک کشاورزی

  2. تهک شیلات

  3. تهک معماری و شهرسازی

  4. تهک جاده ای(راهداری)

  5. تهک سلامت و ورزش

  6. تهک آلودگی و کیفیت هوا

  7. تهک گردشگری

  8. تهک عامه

 

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان آذربايجان غربي می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از  آن استفاده نمایند.